Wybór języka:
23.07.2018 - by Marta

Park zdrowia dla zmysłów

Otaczający szpital w Leverkusen park stał się inspiracją dla projektu, który przenosi odwołujące się do różnych zmysłów elementy przyrody do wnętrz i zamiast szpitalnej atmosfery stwarza przyjazny klimat.

Klinika w Leverkusen nie bez powodu bywa nazywana „parkiem zdrowia”. Szpitalne budynki otacza zieleń, a poszczególne segmenty są ze sobą połączone bujną roślinnością parkową. „Zaobserwowaliśmy, jak dobrze czują się w parku pacjenci, a także odwiedzające ich osoby i pracownicy. Tak wpadliśmy na pomysł stworzenia parku również we wnętrzu szpitala” – wyjaśnia Dorothee Vorschütz, główna projektantka wnętrz w firmie HDR GmbH, która specjalizuje się w budownictwie dla sektora służby zdrowia, badań i nauki. Chodziło konkretnie o „Budynek 1Y”. Ten czteropiętrowy obiekt miał zostać rozbudowany (bez wyłączania go z użytku) o trzy dodatkowe pełne piętra i piętro techniczne. Zaplanowano też częściową rozbudowę sutereny. Aby ludzie w szpitalu mogli doświadczyć parku we wnętrzu, stworzono projekt obejmujący możliwie liczne elementy przemawiające do różnych zmysłów. „Najłatwiej było oczywiście wygenerować wrażenia wzrokowe. Zainspirowały nas drzewa, rabaty, place, kwiaty i łąki. Na tej podstawie stworzyliśmy światy kolorystyczne i odwzorowaliśmy naturalne efekty świetlne oraz głębię”. Dzięki umieszczonym na sufitach materiałom akustycznym wyeliminowano z pomieszczeń pogłos. Dużą rolę odgrywały też dotykowe walory produktów, które miały zaangażować zmysł dotyku pacjentów i odwiedzających. „Dlatego wiele produktów zabudowaliśmy różnymi strukturami bliskimi naturze” – wyjaśnia Dorothee Vorschütz. Zespołowi udało się nawet uwzględnić zmysł węchu – w tym celu zastosowano specjalny materiał o nazwie „Organoid”. Przypomina on sprasowane siano. Delikatne pasma lawendy, którymi jest poprzetykany, sprawiają, że dookoła rozpościera się subtelny, przyjemny zapach. Materiał zainstalowano jako niezwykłą okładzinę ścienną w centralnych punktach korytarzy.

Co jest największym wyzwaniem przy projektowaniu budynków dla służby zdrowia? Wymogi higieniczne. Wszystkie obiekty i powierzchnie muszą nadawać się do czyszczenia, czyli do mycia na mokro i dezynfekcji. Niedopuszczalna jest przy tym utrata koloru czy powstawanie innych wad. „Właśnie dlatego chętnie współpracujemy ze specjalistami w dziedzinie tworzyw warstwowych, takimi jak Pfleiderer. Przykładowo, w tym projekcie wszystkie lady pielęgniarskie wyprodukowano z laminatów «Pfleiderer Duropal HPL SolidColor» w kolorze krystalicznej bieli” – mówi Dorothee Vorschütz. „Świadomie zdecydowaliśmy się tu na całkowicie jednolitą powierzchnię bez żadnych struktur, z rdzeniem barwionym na całej szerokości, aby móc korzystać ze skosów. W efekcie powstała śnieżnobiała lada, która budzi zaufanie i emanuje profesjonalizmem, czego wśród wszystkich tych elementów naturalnych nie mogło przecież zabraknąć”. Produkty firmy Pfleiderer zastosowano również w wewnętrznych korpusach szaf w pokojach pacjentów i białych, prostokątnych wystających elementach w częściach korytarzy. „Tworzywa warstwowe są w tym sektorze tak popularne również z uwagi na ich wyjątkową odporność na uderzenia i zarysowania. Pozwoliły nam też bez problemu spełnić wymogi ochrony przeciwpożarowej B1”.

Opracowany przez firmę HDR projekt wystroju zastosowano na poszczególnych piętrach w całym budynku. W suterenie powstał więc nowy oddział fizjoterapii, na trzecim piętrze oddział neurologiczny z 32 łóżkami, na czwartym – ogólny oddział internistyczny z 31 łóżkami, na piątym – strefa do przeprowadzania operacji w trybie ambulatoryjnym (w tym trzy sale operacyjne i dyżur lekarski), a na szóstym – piętro techniczne.

Tekst: Jule Milbrett Zdjęcia: ©JOACHIM GROTHUS FOTOGRAFIE

(Marta)

0

 
 
31.08.2018 - by Kasia

Jedną z najbardziej newralgicznych powierzchni w kuchni jest ściana nad blatem, która pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale (...)

27.08.2018 - by Kasia

Blat kuchenny to powierzchnia szczególna. Z jednej strony, najbardziej wyeksponowana, z drugiej zaś, najmocniej narażona na działanie wilgoci, (...)

24.08.2018 - by Marta

Metale i materiały nimi inspirowane na dobre rozgościły się w meblarstwie i aranżacji wnętrz, zdobywając coraz liczniejsze grono (...)

17.08.2018 - by Kasia

Wyspa w kuchni to modne rozwiązanie, a też bardzo praktyczne. Nie ma wątpliwości, że jest to sposób urządzania (...)

15.08.2018

Wygodny kącik do nauki można zaaranżować w praktycznie każdym pomieszczeniu. Co więcej, można urządzić go tak, by stał (...)

02.08.2018 - by Kasia

Piękne wnętrza mają siłę przyciągania, zapadają w pamięć i sprawiają, że chcemy do nich wracać. Nowy produkt Pfleiderer (...)

31.07.2018 - by Kasia

Kolorowe mozaiki, słońce, piasek i lazurowa woda, soczyste cytrusy oraz majestatyczne piękno gór. Brzmi jak bajka? To magia (...)

23.07.2018 - by Marta

Otaczający szpital w Leverkusen park stał się inspiracją dla projektu, który przenosi odwołujące się do różnych zmysłów elementy (...)

18.07.2018 - by Kasia

Minimalistyczna i odważna kolekcja dekorów – Black coffee od Pfleiderer, to ciekawy sposób na aranżację nowoczesnego wnętrza.

17.07.2018 - by Marta

Kuchnia jest sercem domu, to tutaj spędzamy czas z rodziną, jedząc wspólne śniadania lub popijając poranną kawę. (...)