Wybór języka:
25.05.2016 - by anna

Beton - szara eminencja

Masywny, surowy, ciężki, a równocześnie subtelny i wyrafinowany. Beton jest niewyczerpanym źródłem inspiracji dla architektów i projektantów wnętrz. Moda na beton jest silna do tego stopnia, że betonową estetykę przyjmują inne materiały: płytki ceramiczne, laminaty, tapety, farby.

Beton - choć kojarzony ze współczesnym budownictwem - jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych – używano go już przy budowie egipskich piramid i świątyń w starożytnej Grecji. Jednak naprawdę popularny i szeroko wykorzystywany stał się pod koniec XIX wieku, kiedy to modernistyczni architekci dostrzegli nie tylko wszechstronność jego zastosowania, wytrzymałość i trwałość, ale także specyficzną urodę i walory estetyczne. Le Corbusier i jego następcy zachwycili się surowym pięknem betonowych ścian.


Dziś beton znów jest ulubieńcem architektów i projektantów wnętrz. Pokochali go też zwykli ludzie, chcący niebanalnie urządzić swoje domy i mieszkania. Coraz częściej stosowany jest we wnętrzach: betonowe są nie tylko podłogi i ściany, ale także elementy zabudowy, meble, domowe bibeloty, lampy, a nawet takie drobiazgi jak biżuteria.


Betonowa szarość do tego stopnia zdominowała nasze estetyczne wybory, że inspirują się nią twórcy innych materiałów: okładzin ceramicznych (np. Opoczno i Cersanit), tynków, farb, laminatów, materiałów drewnopochodnych (np. Pfleiderer), tapet, a nawet tkanin i dywanów. To pozwala nam cieszyć się industrialnym klimatem tam, gdzie względy techniczne czy praktyczne nie pozwalają wykorzystać betonu w swojej pierwotnej postaci – np. tam, gdzie konstrukcja ścian nie pozwala na montaż płyt z betonu architektonicznego lub gdzie panuje wilgoć.


Z płyty meblowej lub blatu z betonowym dekorem Pfleiderer możemy wyczarować modną kuchnię lub meble. Betonowe wylewki kiedyś pojawiające się jedynie w fabrycznych halach i magazynach dziś wkraczają śmiało na salony - szlifowane betonowe posadzki Bautech Futura znajdziemy w luksusowych sklepach i w modowych butikach. Betonu nie może zabraknąć także w adaptowanych coraz częściej industrialnych wnętrzach.

(anna)

0

 
 
31.08.2018 - by Kasia

Jedną z najbardziej newralgicznych powierzchni w kuchni jest ściana nad blatem, która pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale (...)

27.08.2018 - by Kasia

Blat kuchenny to powierzchnia szczególna. Z jednej strony, najbardziej wyeksponowana, z drugiej zaś, najmocniej narażona na działanie wilgoci, (...)

24.08.2018 - by Marta

Metale i materiały nimi inspirowane na dobre rozgościły się w meblarstwie i aranżacji wnętrz, zdobywając coraz liczniejsze grono (...)

17.08.2018 - by Kasia

Wyspa w kuchni to modne rozwiązanie, a też bardzo praktyczne. Nie ma wątpliwości, że jest to sposób urządzania (...)

15.08.2018

Wygodny kącik do nauki można zaaranżować w praktycznie każdym pomieszczeniu. Co więcej, można urządzić go tak, by stał (...)

02.08.2018 - by Kasia

Piękne wnętrza mają siłę przyciągania, zapadają w pamięć i sprawiają, że chcemy do nich wracać. Nowy produkt Pfleiderer (...)

31.07.2018 - by Kasia

Kolorowe mozaiki, słońce, piasek i lazurowa woda, soczyste cytrusy oraz majestatyczne piękno gór. Brzmi jak bajka? To magia (...)

23.07.2018 - by Marta

Otaczający szpital w Leverkusen park stał się inspiracją dla projektu, który przenosi odwołujące się do różnych zmysłów elementy (...)

18.07.2018 - by Kasia

Minimalistyczna i odważna kolekcja dekorów – Black coffee od Pfleiderer, to ciekawy sposób na aranżację nowoczesnego wnętrza.

17.07.2018 - by Marta

Kuchnia jest sercem domu, to tutaj spędzamy czas z rodziną, jedząc wspólne śniadania lub popijając poranną kawę. (...)