Wybór języka:
15.07.2015 - by jek

Isamu Kenmochi i jego stolik kawowy

W naszych opowieściach o meblach czas na odrobinę egzotyki. Ale żeby nie zaczynać zbyt mocno, na początek produkt zderzenia tej egzotyki z europejskim designem.

 

W naszych opowieściach o meblach czas na odrobinę egzotyki. Ale żeby nie zaczynać zbyt mocno, na początek produkt zderzenia tej egzotyki z europejskim designem. Bohaterem opowieści (oprócz mebla, do niego dojdziemy za chwilę) jest japoński designer Isamu Kenmochi. Urodził się w Japonii w 1912 roku – a więc w miejscu i czasie, w którym na zachód patrzono raczej z nieufnością i pewną obawą. Zarówno przed wojną jak i długo jeszcze po – Japonia pozostawała krajem bardzo konserwatywnym i raczej zamkniętym na obce wpływy.

Tym ciekawsza staje się postać Isamu Kenmochiego, jednego z najważniejszych japońskich twórców modernistycznych. W latach pięćdziesiątych XX stulecia rozpoczął próby stworzenia czegoś, co sam określał jako współczesne japońskie meble. Istotne przy tym było, aby w trakcie tej kulturowej modernizacji nie zatracić wartości niesionych ze sobą przez tradycyjną kulturę Japonii.

Wtedy też powstał najsłynniejszy chyba projekt Kenmochiego, „bamboo basket chair”. Krzesło wykonane w technologii tradycyjnej japońskiej plecionki z bambusa. Współautorem projektu był amerykański projektant o japońskich korzeniach, Isamu Noguchi. Warto zauważyć że nowoczesność i rewolucyjność tego projektu leży daleko wcześniej niż przy ostatecznej formie mebla. Dotychczas tradycyjnym japońskim sprzętem do siedzenia była mata tatami – krzesło jako takie było więc konceptem nowatorskim (i przyjętym w Japonii raczej chłodno).

W 1965 roku powstał przedstawiony na rysunkach stolik kawowy. Wykonany z brazylijskiego palisandru ma wymiary 140x102x33cm. Szczególnie wysokość mebla wyraźnie wskazuje, że mata tatami była Kenmochiemu znacznie bliższa niż krzesło. Uwagę zwracają wygięte nóżki, piękna prosta forma i doskonałe proporcje. Wszystko to doskonale nawiązujące do najlepszych tradycji japońskiego projektowania.

 

(jek)

0

 
 
31.08.2018 - by Kasia

Jedną z najbardziej newralgicznych powierzchni w kuchni jest ściana nad blatem, która pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale (...)

27.08.2018 - by Kasia

Blat kuchenny to powierzchnia szczególna. Z jednej strony, najbardziej wyeksponowana, z drugiej zaś, najmocniej narażona na działanie wilgoci, (...)

24.08.2018 - by Marta

Metale i materiały nimi inspirowane na dobre rozgościły się w meblarstwie i aranżacji wnętrz, zdobywając coraz liczniejsze grono (...)

17.08.2018 - by Kasia

Wyspa w kuchni to modne rozwiązanie, a też bardzo praktyczne. Nie ma wątpliwości, że jest to sposób urządzania (...)

15.08.2018

Wygodny kącik do nauki można zaaranżować w praktycznie każdym pomieszczeniu. Co więcej, można urządzić go tak, by stał (...)

02.08.2018 - by Kasia

Piękne wnętrza mają siłę przyciągania, zapadają w pamięć i sprawiają, że chcemy do nich wracać. Nowy produkt Pfleiderer (...)

31.07.2018 - by Kasia

Kolorowe mozaiki, słońce, piasek i lazurowa woda, soczyste cytrusy oraz majestatyczne piękno gór. Brzmi jak bajka? To magia (...)

23.07.2018 - by Marta

Otaczający szpital w Leverkusen park stał się inspiracją dla projektu, który przenosi odwołujące się do różnych zmysłów elementy (...)

18.07.2018 - by Kasia

Minimalistyczna i odważna kolekcja dekorów – Black coffee od Pfleiderer, to ciekawy sposób na aranżację nowoczesnego wnętrza.

17.07.2018 - by Marta

Kuchnia jest sercem domu, to tutaj spędzamy czas z rodziną, jedząc wspólne śniadania lub popijając poranną kawę. (...)