Wybór języka:
19.06.2015 - by jek

Najpopularniejsze krzesło na świecie

Swoje eksperymenty z meblami z giętego drewna, cieśla Michael Thonet rozpoczął już w latach trzydziestych XIX stulecia.

 

Wzmiankę o fabryce mebli braci Thonet można było już w tym cyklu znaleźć – chociażby przy okazji opowieści o biurku B-65 Marcela Breuera. Może jednak warto opowiedzieć o niej więcej, chociażby dlatego, że z jej warsztatów zeszło bezdyskusyjnie najpopularniejsze krzesło na świecie.

Zanim jednak o krześle – kilka słów o jego twórcy, a w zasadzie twórcach. I wbrew pozorom wcale nie bracia Thonet będą w tej opowieści głównymi postaciami, ale ich ojciec, urodzony w 1796 roku niemiecki cieśla Michael Thonet. Swoje eksperymenty z meblami z giętego drewna rozpoczął już w latach trzydziestych XIX stulecia. W 1842 roku przeniósł się do Wiednia i tam w 1849 roku założył firmę którą w 1853 roku nazwał „Bracia Thonet” i przekazał swoim synom.

Pierwsze meble Thoneta wykonane były z klejonych warstwowo i giętych prętów z palisandru, były więc meblami raczej ekskluzywnymi i dość drogimi. Już wtedy jednak pojawiły się charakterystyczne siedziska wypełnione plecionką.


1. Nogi – palisander
2. Element usztywniający
3. Konstrukcja siedziska
4. Wypełnienie siedziska – plecionka
5. Usztywnienie oparcia
6. Oparcie z giętych, klejonych prętów z palisandru.

 

Stopniowo firma zdecydowała się na zmianę podstawowego materiału do konstrukcji mebli. Drogi palisander zastąpiła znacznie tańsza i łatwiejsza do obróbki buczyna. Dzięki temu można było również zrezygnować z klejenia drewna. Pręt bukowe były najpierw zmiękczane przez wrzącą wodę lub parę wodną, a następnie wyginane i suszone w specjalnych stalowych formach. W ten właśnie sposób w 1859 roku powstało bezsprzecznie najpopularniejsze krzesło świata – Krzesło nr 14.

Jego konstrukcja to pięć głównych elementów (sześć części) z giętego drewna bukowego. Dzięki takiemu projektowi rozłożone krzesło zajmuje bardzo mało miejsca, co znakomicie obniża koszty transportu.


1. Obręcz siedziska
2. Przednie nogi
3. Tylne nogi z oparciem
4. Usztywnienie nóg
5. Gniazda w konstrukcji siedziska do mocowania nóg

 

Krzesło nr 14 (obecnie produkowane pod nazwą model 214) zostało wyprodukowane w oszałamiającej ilości 60.000.000 (sześćdziesiąt milionów) sztuk. Dodać należy, że jest to jedynie oficjalna produkcja fabryk braci Thonet, podczas gdy kopie Krzesła nr 14 wykonywane przez innych producentów powstawały na wszystkich chyba szerokościach geograficznych. Doczekało się również znaczka pocztowego ze swoim wizerunkiem (wykonane w 2003 roku portugalskie znaczki o nominale 0,45 Euro).

Nie jest to oczywiście jedyny mebel produkowany przez fabrykę braci Thonet. Większości z nas znane są na pewno także charakterystyczne fotele bujane czy wieszaki.

(jek)

0

 
 
31.08.2018 - by Kasia

Jedną z najbardziej newralgicznych powierzchni w kuchni jest ściana nad blatem, która pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale (...)

27.08.2018 - by Kasia

Blat kuchenny to powierzchnia szczególna. Z jednej strony, najbardziej wyeksponowana, z drugiej zaś, najmocniej narażona na działanie wilgoci, (...)

24.08.2018 - by Marta

Metale i materiały nimi inspirowane na dobre rozgościły się w meblarstwie i aranżacji wnętrz, zdobywając coraz liczniejsze grono (...)

17.08.2018 - by Kasia

Wyspa w kuchni to modne rozwiązanie, a też bardzo praktyczne. Nie ma wątpliwości, że jest to sposób urządzania (...)

15.08.2018

Wygodny kącik do nauki można zaaranżować w praktycznie każdym pomieszczeniu. Co więcej, można urządzić go tak, by stał (...)

02.08.2018 - by Kasia

Piękne wnętrza mają siłę przyciągania, zapadają w pamięć i sprawiają, że chcemy do nich wracać. Nowy produkt Pfleiderer (...)

31.07.2018 - by Kasia

Kolorowe mozaiki, słońce, piasek i lazurowa woda, soczyste cytrusy oraz majestatyczne piękno gór. Brzmi jak bajka? To magia (...)

23.07.2018 - by Marta

Otaczający szpital w Leverkusen park stał się inspiracją dla projektu, który przenosi odwołujące się do różnych zmysłów elementy (...)

18.07.2018 - by Kasia

Minimalistyczna i odważna kolekcja dekorów – Black coffee od Pfleiderer, to ciekawy sposób na aranżację nowoczesnego wnętrza.

17.07.2018 - by Marta

Kuchnia jest sercem domu, to tutaj spędzamy czas z rodziną, jedząc wspólne śniadania lub popijając poranną kawę. (...)