Wybór języka:
31.05.2015 - by jek

B-65 - modernizm według Marcela Breuera

O Bauhausie co prawda niedawno już było, ale temat jest na tyle ciekawy, że opowiadać można o nim długo i z ogromną ilością obrazków. Tym razem więc również mebel modernistyczny i posiadający wszystkie cechy stylowe charakterystyczne dla tego kierunku, ale nieco jednak inny.

 

O Bauhausie co prawda niedawno już było, ale temat jest na tyle ciekawy, że opowiadać można o nim długo i z ogromną ilością obrazków. Tym razem więc również mebel modernistyczny i posiadający wszystkie cechy stylowe charakterystyczne dla tego kierunku, ale nieco jednak inny. (Chociaż znowu biurko). Jego projektant, Marcel Breuer, urodził się w 1902 roku w Peczu (Pécs) na południu dzisiejszych Węgier (a wówczas Monarchii Austro - Węgierskiej). Należał do pierwszego rocznika studentów Bauhausu, później został tam kierownikiem pracowni meblarskiej i jednym z mistrzów – juniorów. Był projektantem form przemysłowych, ale także architektem. Większość jego dzieł znajduje się na terenie USA, ale zaprojektował także kontrowersyjne budynki UNESCO w Paryżu czy IBM Research Center w La Gaude (Francja). Zmarł w Nowym Jorku w 1981 roku.

 

Biurko nazwane krótko „B 65” zostało zaprojektowane pod koniec lat dwudziestych XX w. i wyprodukowane przez fabrykę braci Thonet (która zresztą jest doskonałym materiałem na kolejny wpis). Do jego wykonania użyto lakierowanego drewna bukowego, chromowanych, giętych rur stalowych i bakelitu.

 

Moderniści niezbyt często stosowali lakierowane drewno. W pewien sposób kłóciło się to z jednym z dogmatów tego kierunku, czyli postulatem szczerości materiału. W tym jednak przypadku Breuer podszedł do wytycznych nieco wybiórczo, być może chcąc uzyskać efekt znacznie spokojniejszy i bardziej stonowany niż byłby możliwy przy użyciu surowego drewna.

1. Lakierowane drewno bukowe
2. Główny blat roboczy
3. Szafka
4. Dodatkowy blat na górze szafki
5. Konstrukcja z giętych chromowanych rur stalowych
6. Proste, wygodne uchwyty
7. Górna krawędź konstrukcji stanowiąca jednocześnie „burtę” dla dodatkowego blatu

 

A najistotniejsze oczywiście są szczegóły. Gładkie błękitne powierzchnie doskonale podkreślają konstrukcję biurka, wykonaną jako ciągła struktura z giętej chromowanej rury. Do tego charakterystyczne proste uchwyty i modułowość mebla. Ta ostatnia jest szczególnie istotna – warto wręcz przeprowadzić mały eksperyment myślowy i spróbować wyobrazić sobie, jak mogłyby wyglądać zaprojektowane w tej samej serii stolik czy niska szafka.

(prezentowane dekkory z kolekcji Pfleiderer)

(jek)

0

 
 
31.08.2018 - by Kasia

Jedną z najbardziej newralgicznych powierzchni w kuchni jest ściana nad blatem, która pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale (...)

27.08.2018 - by Kasia

Blat kuchenny to powierzchnia szczególna. Z jednej strony, najbardziej wyeksponowana, z drugiej zaś, najmocniej narażona na działanie wilgoci, (...)

24.08.2018 - by Marta

Metale i materiały nimi inspirowane na dobre rozgościły się w meblarstwie i aranżacji wnętrz, zdobywając coraz liczniejsze grono (...)

17.08.2018 - by Kasia

Wyspa w kuchni to modne rozwiązanie, a też bardzo praktyczne. Nie ma wątpliwości, że jest to sposób urządzania (...)

15.08.2018

Wygodny kącik do nauki można zaaranżować w praktycznie każdym pomieszczeniu. Co więcej, można urządzić go tak, by stał (...)

02.08.2018 - by Kasia

Piękne wnętrza mają siłę przyciągania, zapadają w pamięć i sprawiają, że chcemy do nich wracać. Nowy produkt Pfleiderer (...)

31.07.2018 - by Kasia

Kolorowe mozaiki, słońce, piasek i lazurowa woda, soczyste cytrusy oraz majestatyczne piękno gór. Brzmi jak bajka? To magia (...)

23.07.2018 - by Marta

Otaczający szpital w Leverkusen park stał się inspiracją dla projektu, który przenosi odwołujące się do różnych zmysłów elementy (...)

18.07.2018 - by Kasia

Minimalistyczna i odważna kolekcja dekorów – Black coffee od Pfleiderer, to ciekawy sposób na aranżację nowoczesnego wnętrza.

17.07.2018 - by Marta

Kuchnia jest sercem domu, to tutaj spędzamy czas z rodziną, jedząc wspólne śniadania lub popijając poranną kawę. (...)