Wybór języka:
15.05.2015 - by jek

Art deco – więcej niż styl

Art deco jest pierwszym stylem, w którym można mówić o wzornictwie przemysłowym, czyli projektowaniu elementów z przeznaczeniem do masowej produkcji.

 

Początek XX stulecia charakteryzuje się bardzo szybkimi zmianami obowiązujących w architekturze i sztuce stylów. Mocnym wejściem zaczęła je secesja, która jednak przetrwała zaledwie kilkanaście lat. Odpowiedzią na nią był styl Art deco, którego teoretycy zarzucali poprzedniczce głównie brak dyscypliny przestrzennej. Jednocześnie był to w zasadzie pierwszy styl, w którym można mówić o wzornictwie przemysłowym, czyli projektowaniu elementów z przeznaczeniem do masowej produkcji. W wypadku Art deco ta masowość jest jeszcze raczej teorią, ponieważ kłóciła się odrobinę z pozostałymi założeniami stylu, czyli perfekcjonizmem wykonania i dużą dbałością o detal, a także z preferowanymi szlachetnymi (a więc drogimi) materiałami. Była to więc masowość mocno ograniczona i przeznaczona raczej dla bogatych. Jednak równolegle z nim rozwijać zaczął się również modernizm (opowieść o biurku autorstwa Waltera Gropiusa znaleźć można w jednym z wcześniejszych wpisów), który ideę projektowania pod kątem masowej produkcji doprowadził niemal do perfekcji.

Art deco święciło triumfy w latach 1919 – 1939. Pod koniec tego okresu, w połowie lat trzydziestych, we Francji zbudowana została taka toaletka. Ma wymiary 42x67x74cm i jest wykonana z brazylijskiego palisandru i polerowanej chromowanej stali. Doskonale widoczna jest charakterystyczna dla tego stylu geometryzacja kształtów.

1. Palisandrowy korpus
2. Wieko – palisander
3. Gałka – chromowana stal
4. Boczna ścianka – fornir palisandrowy
5. Nogi – palisander
6. Listwy łączące z polerowanej, chromowanej stali

 

 

Charakterystyczne wygięte boczne ścianki łączą się przy podłodze dwoma listwami z polerowanej, chromowanej stali

1. Wygięta boczna ścianka fornirowana drewnem palisandrowym
2. Charakterystyczne nogi z palisandru
3. Listwy łączące nogi, chromowana, polerowana stal

 

 

Wnętrze toaletki kryje przymocowane do wieka lustro i trzy przestrzenie oddzielone od siebie palisandrowymi przegródkami. Jest więc dość proste, ale prawdopodobnie bardzo wygodne w użytkowaniu. Po otwarciu szczególnie widoczna jest dbałość o detal, bardzo charakterystyczna dla Art deco.

1. Wieko, palisander
2. Lustro w chromowanej ramie
3. Chromowany mechanizm podtrzymujący wieko
4. Korpus z palisandru
5. Wewnętrzne przegródki, palisander

(jek)

0

 
 
31.08.2018 - by Kasia

Jedną z najbardziej newralgicznych powierzchni w kuchni jest ściana nad blatem, która pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale (...)

27.08.2018 - by Kasia

Blat kuchenny to powierzchnia szczególna. Z jednej strony, najbardziej wyeksponowana, z drugiej zaś, najmocniej narażona na działanie wilgoci, (...)

24.08.2018 - by Marta

Metale i materiały nimi inspirowane na dobre rozgościły się w meblarstwie i aranżacji wnętrz, zdobywając coraz liczniejsze grono (...)

17.08.2018 - by Kasia

Wyspa w kuchni to modne rozwiązanie, a też bardzo praktyczne. Nie ma wątpliwości, że jest to sposób urządzania (...)

15.08.2018

Wygodny kącik do nauki można zaaranżować w praktycznie każdym pomieszczeniu. Co więcej, można urządzić go tak, by stał (...)

02.08.2018 - by Kasia

Piękne wnętrza mają siłę przyciągania, zapadają w pamięć i sprawiają, że chcemy do nich wracać. Nowy produkt Pfleiderer (...)

31.07.2018 - by Kasia

Kolorowe mozaiki, słońce, piasek i lazurowa woda, soczyste cytrusy oraz majestatyczne piękno gór. Brzmi jak bajka? To magia (...)

23.07.2018 - by Marta

Otaczający szpital w Leverkusen park stał się inspiracją dla projektu, który przenosi odwołujące się do różnych zmysłów elementy (...)

18.07.2018 - by Kasia

Minimalistyczna i odważna kolekcja dekorów – Black coffee od Pfleiderer, to ciekawy sposób na aranżację nowoczesnego wnętrza.

17.07.2018 - by Marta

Kuchnia jest sercem domu, to tutaj spędzamy czas z rodziną, jedząc wspólne śniadania lub popijając poranną kawę. (...)