„Wywrotowe meblowanie przestrzeni”
Jan Mioduszewski malarz i znawca idei polskiej awangardy i konstruktywizmu, zajął się swoistym meblarstwem w przestrzeni artystycznej. Pisząc na blogu o wnętrzach i meblach, nie sposób pominąć tak znaczącego zjawiska, które nomen omen artysta sygnuje nazwą „Fabryka mebli”.
-
Jan Mioduszewski, "Autoportret z paletą", 2008., fot. ze zbiorów artysty
-
Jan Mioduszewski, "Man Furniture, Still Performance", czas trwania:1 godzina, galerie U2, Frankfurt am Main, 2008., fot. ze zbiorów artysty
-
Jan Mioduszewski, "Sterta mebli", okleina drewnopodobna na płycie mdf, 2 elementy, 2003., fot. ze zbiorów artysty
-
Jan Mioduszewski, "Firma", widok wystawy, galeria Biała, Lublin, 2009., fot. ze zbiorów artysty
-
Jan Mioduszewski, "Produkcja", olej na płycie mdf, 4 piły, 2009., fot. ze zbiorów artysty
Obrazy-meble Jana Mioduszewskiego - komody, krzesła, regały. Artysta jest blisko swojego przedmiotu, z którego rzeźbi swoje wizje.
Jan Mioduszewski firmuje swoje działania artystyczne nazwą „Fabryka Mebli” od 2002 roku – wtedy to malarz wszedł w sferę przedmiotów użytkowych, jakimi są meble. Głównie zainteresowały go te z czasów jego dzieciństwa, z epoki gierkowskiej czy wcześniejszej. Proste, z płyty wiórowej w okleinie drewnopodobnej, zwyczajne, tanie i bez zbędnych ozdób – te idealnie nadały się do geometrycznych operacji. I Mioduszewski dokonuje takowych operacji z prawdziwą pasją. Jak przystało na malarza, czyli speca od kreowania przestrzeni 2d, tworzy z tych motywów meblowych czy mebli, które w swej istocie są przestrzenne (3d), wdzięczne wizualne oszustwa, jakieś przedziwne hybrydy łączące malarstwo z instalacjami przestrzennymi.
-
Jan Mioduszewski, W rzeczy samej, 2014, olej na płótnie i płycie mdf, elementy mebla
-
Jan Mioduszewski, Deski, listwy, 2014 (2004), olej na drewnie i płycie mdf
-
Jan Mioduszewski, Horyzont, 2014; Szczelina pionowa, 2014; Ambona, 2014; Fryz z elementów mebli i listew, 2014
-
Jan Mioduszewski, Obraz z miejscem siedzącym (w świetle księżyca), 2014, akryl i asamblaż na płótnie
-
Jan Mioduszewski, Fryz z elementów mebli i listew, 2014, instalacja
Tak, jak my wszyscy, Jan Mioduszewski także uprawia swoiste meblarskie zbieractwo... Aktualnie w lokalu_30 przy Wilczej w Warszawie do 7.02.2015 do obejrzenia wystawa „Zbieractwo i łowiectwo”, w której prezentowane są obiekty i ambalaże artysty w wczesnego okresu „Fabryki mebli”.
Fot. Błażej Pindor
Przyglądam się temu jeszcze z pewną rezerwą. Czy ta zabawa ma jakieś istotne przesłanie? Czy chodzi o ten swoisty konsumpcyjny śmietnik, w którym obudowujemy się rzeczami tworząc jakieś hybrydowe istoty? Może to impresje nt. naszej wciąż zwiększającej się mobilności, w której powracamy do stylu z l. 60-70 wyciągając różne meblowe perełki czy też konstruując podobne – lekkie, ze sklejki, tanie, trochę tymczasowe, łatwe do przestawienia, przystosowane do swobodnego życia współczesnych nomadów??? A może już sam fakt uczynienia z mebli przedmiotu artystycznego i trochę też z dzieła artystycznego mebla to najbardziej przewrotna i gorzka ironia – oto uczyniliśmy sobie z tego całego „lajfstajlu i dizajnu” fetysz a nasze domy celebrujemy jak świątynie stylu, w których sami stajemy się bóstwami o jakże wyrafinowanym guście!??
-
Jan Mioduszewski. Hybrydyczność przedmiotu. 2013
-
Jan Mioduszewski. Hybrydyczność przedmiotu. 2013
-
Jan Mioduszewski. Hybrydyczność przedmiotu. 2013
-
Jan Mioduszewski. Hybrydyczność przedmiotu. 2013
-
Jan Mioduszewski. Hybrydyczność przedmiotu. 2013
-
Jan Mioduszewski. Hybrydyczność przedmiotu. 2013
Niezwykle intrygujące wydarzenie artystyczne jest jeszcze przed nami – chodzi o wystawę "Hybrydyczność przedmiotu”, która jest efektem współpracy czwórki artystów: Jacka Kołodziejskiego, Janka Mioduszewskiego, Agaty Uchman i Oli Winiarskiej. Jest to więc wydarzenie wielopłaszczyznowe, usytuowane na styku różnych dyscyplin: mody, fotografii, fashion designu, malarstwa i instalacji. Wystawę oglądać będzie można w lobby głównym andel’s w Łodzi w dniach 06.02.2015-07.03.2015.
Fot. Jacek Kołodziejski
0